Pages Navigation Menu

cennik tłumaczeń

5 powodów, dlaczego gra w szachy jest rozwijająca

5 powodów, dlaczego gra w szachy jest rozwijająca

Gdy patrzy się na niektórych dorosłych, którzy mają problemy z koncentracją na jednym zadaniu, czy to w pracy, czy w domu, trudno jest nie odnieść wrażenia, że odpowiednia stymulacja ich mózgu w dzieciństwie z pewnością skutkowałaby dziś lepszą organizacją życia rodzinnego, a także pracy zawodowej. Można stymulować mózg swojego dziecka od maleńkości, na przykład zapisując przedszkolaka na szachy. Wcale nie jest to zajęcie zbyt trudne, a wręcz przeciwnie – młody umysł chłonie reguły jak gąbka, a im wcześniej nauczy się reguł szachowych, tym lepiej będzie w stanie wykorzystywać potencjał mózgu w przyszłości. Oto 5 powodów, by zapisać dziecko na szachy:

  1. Dziecko rozwija w sobie pasję. To, co na początku wydaje mu się niezrozumiałe, z czasem przybiera rozmiary prawdziwego hobby i maluch spędza długie godziny w domu zamiast przed komputerem, to trenując taktykę szachową.
  2. Dla malucha posiadanie pasji pozwala racjonalnie wykorzystywać wolny czas. Poza nauką kilkulatek, który ma swoje pasje i umie się im poświęcać, nie nudzi się, i tym samym nie idzie w kierunku nic nie dających rozrywek, takich jak oglądanie filmików czy gra w gry, które niczego nie uczą.
  3. Jego mózg jest stale stymulowany. Jeśli potrzebne są szachy dla dzieci Warszawa ma specjalistów zajmujących się właśnie nauką dzieci tej gry. Systematyczne zajęcia wyrabiają w dziecku regularność i sprawiają, że jego mózg jest dzień po dniu stymulowany. A odpowiednia praca nad umysłem dziecka to absolutny klucz do poprawiania jego chłonności – dzięki temu łatwiej mu chłonąć wiedzę w szkole.
  4. Uczy się reguł, a czasem również przegrywania. Rozgrywki szachowe pokazują, że gdy przegrywamy, nie ma w tym żadnej niesprawiedliwości – po prostu przeciwnik okazał się lepszy. Dziecko uczy się szacunku do przeciwnika i tego, że przegrana nie oznacza porażki. Uczy się również poszanowania do pewnych obowiązujących reguł.
  5. Umiejętność planowania – to bardzo ważna cecha, która daje każdemu młodemu człowiekowi przewagę. Planować w życiu trzeba wszystko – od zakupów, po obowiązki przy projekcie w pracy. Im lepszy w tym jesteś, tym wydajniejsza jest Twoja praca. Uczenie tego dziecka poprzez grę w szachy naprawdę zaprocentuje w życiu!