Czy warto przejść na witarianizm?
Witarianizm to jedna z diet, które mają bardzo restrykcyjne zasady. Na czym polega i czy warto przejść na ten rodzaj żywienia?
Dieta surowa i wymagająca
Jeśli zdecydujemy się na dietę witariańską musimy zapomnieć o termicznej obróbce pokarmów. W założeniach witarianizmu jest bowiem ściśle powiedziane, że pożywienie można wyłącznie podgrzewać do 40 stopni Celsjusza.
Nie można zatem spożywać niczego, co jest pasteryzowane, homogenizowane lub w jakikolwiek inny sposób przetworzone.
Choć najpopularniejsza forma tej diety to witarianizm wegański, nie stanowi on jednak jedynej opcji. Można również spożywać mleko, owoce morza, ryby, a nawet mięso i jajka. W przypadku tych ostatnich należy to robić niezmiernie ostrożnie, gdyż istnieje ryzyko zakażenia bakterią Salmonelli.
Zalety witarianizmu
Żywienie się surowymi pokarmami ma swoje niezaprzeczalne zalety. Na przykład w surowych warzywach i owocach występuje znacznie więcej witamin, minerałów oraz błonnika, które podczas smażenia lub gotowania często są tracone.
Dodatkowo należy pamiętać, że obróbka termiczna często podnosi indeks glikemiczny produktów. Najlepszym tego przykładem jest marchewka. Wysokie IG może się wiązać z ryzykiem cukrzycy lub chorób serca.